Kaipaatko tukea?

Pirkanmaan keliakiayhdistyksellä on 17 vertaistukihenkilöä (v. 2022) ympäri Pirkanmaata. Voit ottaa yhteyttä vertaistukihenkilöihin kaikenlaisissa keliakiaan ja gluteenittomaan ruokavalioon liittyvissä asioissa.

Vertaistukihenkilöt ovat koulutettuja vapaaehtoisia keliaakikkoja tai heidän läheisiään. He tuntevat keliakian sairautena ja osaavat neuvoa ruokavalioasioissa sekä leivontaan liittyvissä nikseissä. Heiltä saat myös tietoa gluteenittomien tuotteiden saatavuudesta omalla paikkakunnallasi. Ota rohkeasti yhteyttä!

AKAA: Similä Meiri, p. 040 825 1639, meiri.simila@gmail.com

JUUPAJOKI: Regnell Kirsti ja Pertti, Kirsti p. 050 345 7100, Pertti p. 050 522 2588, pertti.regnell@gmail.com

KARVIA:  Kallioniemi Liisa, p. 041 445 0232, liisa.kallioniemi@saratia.fi

KANGASALA: Hakavuori Heini, p. 045 277 6101, heini.hakavuori@kotikone.fi

KIHNIÖ: Kallioniemi Liisa, p. 041 445 0232, liisa.kallioniemi@saratia.fi

KUHMOINEN, KUHMALAHTI: Joutsimatka Jouni, p. 0500 931469, jouni.joutsimatka@gmail.com

LEMPÄÄLÄ: Lehtinen Arja, p. 041 464 9886, arja.lehtinen@gmail.com

LÄNGELMÄKI: Regnell Kirsti ja Pertti, Kirsti p. 050 345 7100, Pertti p. 050 522 2588, pertti.regnell@gmail.com

NOKIA: Syrjälä Heli, p. 0400 810 145, hessa2525@hotmail.com

ORIVESI: Regnell Kirsti ja Pertti, Kirsti p. 050 345 7100, Pertti p. 050 522 2588, pertti.regnell@gmail.com

PARKANO: Kallioniemi Liisa, p. 041 445 0232, liisa.kallioniemi@saratia.fi

PÄLKÄNE: Aaltonen Raili, p. 040 528 6712, railihannele@gmail.com

PÄLKÄNE: Mattsson Henna, p. 040 776 5481, hennaeriika.lehtonen@gmail.com

RUOVESI: Majaniemi Anja, p. 050 344 7802, anja.majaniemi@gmail.com

RUOVESI: Ojala Marianne, p. 044 523 6361 marianne.ojala13@gmail.com

TAMPERE: Sandberg Riitta, p. 044 052 5538, riittasandberg10@gmail.com

VILPPULA: Andelin Sirpa, p. 044 269 7786, sirpa.andelin@gmail.com

VIRRAT: Lahtinen Ritva, p. 050 370 5225, lahtinenrk@gmail.com

VIRRAT: Rajala Salme, p. 044 523 6361, rajalasalme@gmail.com

YLÖJÄRVI: Ahonen Jaana, p. 050 361 255, jaana.ahonen@campusravita.fi

Pirkanmaan keliakiayhdistys

Mustanlahdenkatu 10, 33210 Tampere
puh. 040 1366 605, pirkanmaan@keliakiayhdistys.fi⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠